Baza artykułów

Kredyt gotówkowy - o co pytać?

Kredyt gotówkowy – o co pytać? 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć

Banki każdego dnia zachęcają swoich klientów do skorzystania z licznych produktów. Jednym z nich, który rodzi wiele pytań, a zarazem jest wybieranym przez wiele osób, jest kredyt gotówkowy. Choć zakup produktów i usług za własne pieniądze rodzi większe poczucie bezpieczeństwa, nie zawsze jest możliwy. Nieplanowane wydatki, trudna sytuacja życiowa czy skumulowanie się wielu wyższych, koniecznych wydatków w tym samym czasie to zaledwie kilka sytuacji z życia, które mogą spotkać każdego z nas.

Nie warto więc negatywnie spoglądać na produkt bankowy, jakim jest kredyt gotówkowy. Aby jednak nie wpaść w kłopoty i nie zdecydować się na posunięcie, które sprawi, że wiele stracimy, warto zadawać wiele pytań dotyczących kredytu gotówkowego. Tylko wiedza w tym zakresie pozwoli wybrać ofertę kredytu, która pomoże nam w trudniejszych momentach naszego życia. O co pytać przy braniu kredytu gotówkowego?

Rodzaje kredytów bankowych

Kredyt gotówkowy nie jest jedynym produktem oferowanym przez banki. Należy jednak wspomnieć, że wymieniając najpopularniejsze rodzaje kredytów bankowych, nie sposób pominąć gotówkowego. W przeciwieństwie do chociażby hipotecznego nie jest on kredytem celowym. To oznacza, że pieniądze uzyskane w ramach pożyczki od banku możemy przeznaczyć na dowolny cel. Nie musimy także dokumentować zakupów za otrzymane środki. To my sami decydujemy o tym, na co przeznaczymy otrzymane pieniądze, co w wielu przypadkach jest niezwykle korzystne dla kredytobiorców. Wiedząc już, czym jest ten produkt, możesz przejść do części, w której dowiesz się, o co pytać przy braniu kredytu gotówkowego. Warto pamiętać o 5 elementach, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy zaciąganiu zobowiązania finansowego.

RRSO

Czynnikiem, na który nie sposób zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytu jest jego koszt. Pamiętajmy jednak, że banki starając się o jak największą liczbę klientów, swoje oferty przedstawiają w znacznie lepszym świetle. Doskonałym tego przykładem jest podawanie w reklamie banku informacji na temat wysokości RSO. W rzeczywistości banki często pomijają dużo istotniejszy czynnik – RRSO. Jest to nic innego, jak rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To właśnie jej wartość powie nam jakie faktyczne koszty w skali roku poniesiemy. Nawet jeśli spotkasz się z ofertą, która na pozór wydaje się niezwykle korzystna, bo posiada oprocentowanie zaledwie 5% w skali roku, możesz natrafić w niej na znacznie mniejszy druczek mówiący o RRSO 20%. Najczęściej banki za wszelką cenę starają się podawać informacje o RRSO w taki sposób, aby klient nie zwrócił na nią większej uwagi. Dzieje się tak, ponieważ czynnik ten uwzględnia m.in. odsetki, prowizje, marże czy dodatkowe usługi bankowe.

Okres kredytowania

Rozłożenie płatności na dłuższy okres może dla wielu osób wydawać się niezwykle korzystnym rozwiązaniem. W końcu dzięki temu możemy płacić znacznie mniejsze raty każdego miesiąca, które nie będą dla nas najmniejszym obciążeniem. W praktyce jednak dłuższy okres kredytowania oznacza znacznie wyższy koszt kredytu. Jeśli nie dysponujemy wysokimi przychodami i dłuższy okres kredytowania pozwoli nam wywiązywać się skrupulatnie ze swoich zobowiązań, jak najbardziej powinniśmy rozważyć taką możliwość. Najlepiej jednak dostosowywać okres kredytowania do swoich możliwości finansowych – tak by był on możliwie jak najkrótszy, a tym samym oznaczał niższe koszty kredytu.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Pracownik banku przy udzielaniu kredytu z pewnością z całych sił zachęci nas do wybrania wariantu kredytu z ubezpieczeniem. Wielu klientów daje się skusić na tę propozycję, ze względu na niższe oprocentowanie, jakie ze sobą niesie. Musimy jednak pamiętać, że niższe oprocentowanie nie oznacza niższych kosztów kredytu. Czasami może być nawet całkowicie inaczej – kredyt bez ubezpieczenia będzie znacznie tańszy niż ten z wariantem ubezpieczenia. Samo oprocentowanie to tak naprawdę jeden z wielu czynników mających wpływ na całkowity koszt kredytu.

Regulamin

Dla wielu osób czytanie regulaminu banku brzmi jak gotowy scenariusz na prawdziwy horror. Warto się jednak przełamać, bo to właśnie w tym dokumencie znajdziemy najważniejsze informacje, które pracownicy banków nie zawsze chętnie poruszają. Dla banku podpisanie regulaminu oznacza, że dokładnie się z nim zapoznaliśmy i liczymy się z wszystkimi warunkami, nawet tymi, które nie zawsze są dla nas korzystne. Pracownik banku jest zobowiązany do przybliżenia nam terminów zawartych w regulaminie, które nic nam nie mówią, a budzą nasze wątpliwości. Nie należy się bać zadawania pytań, bo to właśnie takie podejście może uchronić nas przed zaciągnięciem w pełni niekorzystnego dla nas zobowiązania finansowego.

Produkty dodatkowe

Ubezpieczenie to zaledwie jeden z wielu dodatkowych produktów, do których zachęcają nas pracownicy banków. Gdy będziesz ubiegać się o kredyt gotówkowy, z pewnością usłyszysz wiele dobrego o otwarciu dodatkowego konta czy sięgnięciu po kartę kredytową. I choć produkty te nazywane są mianem bonusów, zawsze oznaczają dodatkowe koszty, z którymi należy się liczyć. Im więcej produktów dodatkowych wybierzemy, tym wyższy koszt zaciągniętego kredytu. Dla przykładu, jeśli nieświadomie ulegniemy propozycji banku i wybierzemy kartę kredytową, która będzie nas w późniejszym czasie kosztować, możemy z niej zrezygnować, licząc się jednak z poniesieniem opłat za jej likwidację.

Kredyt gotówkowy – pojęcia, z którymi możesz się spotkać

Ubieganie się o kredyt gotówkowy oznacza zetknięcie się z terminami, z którymi na co dzień nie mamy styczności. Są nimi między innymi terminy takie jak: płynność finansową, upoważnienie a pełnomocnictwo. Co oznaczają one w kontekście kredytu gotówkowego?

Płynność finansowa – termin ten pojawia się najczęściej w kontekście prowadzenia firmy. Z kredytów gotowych mogą bowiem korzystać nie tylko osoby fizyczne, ale również przedsiębiorstwa. Płynnością finansową określamy więc zdolność firmy do terminowej spłaty zobowiązań.

Upoważnienie a pełnomocnictwo – banki dają swoim klientom możliwość ustanowienia pełnomocnika do rachunku bankowego. Osoba ta może dopełniać wielu formalności, których nie może w danym momencie ze względu np. na nieobecność w kraju wykonać sam właściciel rachunku. Co jednak najważniejsze sam pełnomocnik nie ma identycznych praw i obowiązków jak właściciel rachunku. Przede wszystkim nie może on zaciągnąć kredytu lub pożyczki.