Baza artykułów

Konto bankowe za 0 zł

Konto bankowe za 0 zł – czy jest możliwe?

Niejedna reklama banku kusi swoich potencjalnych klientów darmowym kontem osobistym. Dziś konto za 0 zł nie wzbudza większego zdziwienia – chwyt ten wykorzystuje wiele placówek. Jednak czy rzeczywiście konto za 0 zł istnieje? Czy może każda oferta banku kryje w sobie inne dodatkowe koszta, mimo że prowadzenie podstawowego rachunku faktycznie nic nie kosztuje?

Konto osobiste za 0 zł – czy istnieje?

Przeglądając oferty banku ciężko tak naprawdę znaleźć taką, która nie ma w sobie żadnych ukrytych kosztów. Nawet jeśli opłata za prowadzenie konta wynosi 0 zł, koszty poniesiemy na innych płaszczyznach. Jakich?

Konto bankowe za 0 zł – brak opłat za prowadzenie konta

Pojęcie konta za 0 zł dotyczy najczęściej kont, w przypadku których nie ponosimy żadnych kosztów związanych z jego prowadzeniem. Bardzo często jednak banki zastrzegają sobie możliwość pobierania opłat, kiedy nie uzyskamy limitu środków, które powinny wpływać na konto ROR. Zdecydowanie najlepszą opcją, jeśli zależy nam na rachunku za 0 zł, będzie oferta obejmująca brak opłat za prowadzenie konta, pod warunkiem zapłacenia określoną ilość razy przy użyciu karty debetowej.

Konto za 0 zł – opłata za kartę debetową

Kiedy upewnimy się, że nie poniesiemy żadnych kosztów związanych z prowadzeniem konta, zwróćmy uwagę na koszty karty debetowej. Wiele banków wprowadza opłatę za możliwość korzystania z karty. Możemy jednak najczęściej jej uniknąć, jeśli określoną liczbę razy w miesiącu dokonamy płatności przy użyciu karty. Biorąc pod uwagę wzrost transakcji przy użyciu karty płatniczej, nie powinniśmy mieć z tym większego problemu.

Konto osobiste za 0 zł – brak opłat za przelewy

Koszty prowadzenia – w teorii – konta za 0 zł możemy doszukiwać się w wykonywanych przelewach. Niektóre z banków mogą wprowadzać limit darmowych przelewów miesięcznych. Konieczność opłaty pojawi się także w momencie, gdy musimy dokonać przelewu natychmiastowego. W przypadku każdego banku jest on dodatkowo płatny. Opłatę poniesiemy także w przypadku transferów walutowych, a także podczas podróży zagranicznej, gdy wypłacamy pieniądze z bankomatu w obcym kraju.

Konto osobiste za 0 zł – jak szukać?

Choć znalezienie konta bankowego, w którym nie będziemy ponosić żadnych opłat, nie jest możliwe, możemy wybrać dla siebie najkorzystniejszą ofertę. Mając świadomość, gdzie banki mogą ukrywać koszty związane z prowadzeniem rachunku, będziemy mogli dokładnie porównywać ze sobą wszystkie oferty dostępne na rynku. Takie rozwiązanie pozwala zminimalizować wszystkie koszty związane z prowadzeniem rachunku osobistego. Całe szczęście oferty banków są transparentne i mamy wgląd do wszystkich elementów, takich jak: opłaty za prowadzenie ROR, kartę debetową, przelewy czy wypłaty z bankomatów. Warto również zwrócić uwagę na koszty dodatkowe, które mogą zostać zawarte w podpisywanej umowie. Najczęściej obejmują one różnego rodzaju ubezpieczenia np. na wypadek kradzieży karty. Wówczas z naszego konta może być odejmowanie kilka zł każdego miesiąca.