23.06
2017
Pożyczka na polisę albo zawieszenie składek ubezpieczenia
Jeśli wybrałaś już najkorzystniejszą dla siebie polisę, czy to na życie, czy mieszkaniową, z pewnością odpowiednio dobrałeś ratę do swoich możliwości finansowych. Jednak nie wszystkie wydarzenia jesteśmy w stanie przewidzieć. Co jeśli wypadek, czy inne niespodziewane zdarzenie losowe sprawi, że nie będzie nas stać na opłacenie kolejnej raty? I co możemy zrobić, aby uniknąć konsekwencji?
Gdy nie jesteś w stanie zapłacić raty, uspakajamy – to nie jest sytuacja bez wyjścia. Na szczęście Towarzystwa Ubezpieczeniowe przewidują różne nieoczekiwane wydarzenia w naszym życiu i wychodzą naprzeciw naszym potrzebom. Przeczytaj i nie martw się o kolejne raty.
Czym jest polisa bezskładkowa?
Każdy, kto decyduje się na zakup polisy, boi się, że nie będzie w stanie opłacić rat, że niespodziewane wydatki czy choroba uniemożliwią mu pokrycie składek w terminie. Co w takiej sytuacji można zrobić? Oczywiście możemy zdecydować się na kredyt, a pieniądze przeznaczyć na pokrycie raty. Ale to tylko dodatkowo zwiększy nasze zadłużenie, dlatego o takim rozwiązaniu lepiej pomyśleć w ostateczności. Rozsądniej zdecydować się na węższy zakres i tym samym niższą składkę albo krótszy termin ubezpieczenia.
Jeśli jednak boimy się dodatkowych formalności i kolejnych zobowiązań możemy wybrać tzw. polisę bezskładkową. To rozwiązanie przeznaczone dla ubezpieczonego, który z jakiejś przyczyny nie może opłacić kolejnej raty. Polisa w takiej formie jest możliwa najczęściej na określony czas, a Towarzystwo Ubezpieczeniowe proporcjonalnie zmniejsza sumę ubezpieczenia. Jeśli zdecydujemy się na przekształcenie polisy na bezskładkową, warunki zagwarantowane przez TU nie zmieniają się, ponieważ ochrona ubezpieczeniowa trwa do wcześniej wyznaczonego czasu lub wyczerpania wartości wykupu.
Warto zauważyć, że zmiana na tego typu ubezpieczenie zazwyczaj jest odwracalna, nie jest jednak odejściem od podstawowej umowy, ponieważ zmieniamy jedynie warunki polisy. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które nie mogą lub po prostu nie chcą dalej opłacać rat, ale nie chcą rezygnować z ochrony, jaką zapewnia ubezpieczenie.
Wniosek o polisę bezskładkową
Aby przekształcić swoją dotychczasową umowę na umowę bezskładkową należy złożyć w TU lub za pośrednictwem agenta odpowiedni formularz zmian oraz przedstawić oryginalny dokument z pierwotną wersją ubezpieczenia.
Sam wniosek można często pobrać również na stronach internetowych TU. Wypełnienie formularza nie jest zbyt skomplikowane, zazwyczaj wystarczy podać swoje dane osobowe (imię, nazwisko, numer dowodu), dane kontaktowe, nr polisy. Formalności związane z przekształceniem polisy nie zabiorą nam więc dużo czasu.
Drugie rozwiązanie – obniżenie sumy ubezpieczenia
Drugą możliwością jest obniżenie sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia jest górną granicą odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego, czyli jest to suma jaką otrzymamy w przypadku zdarzenia opisanego w polisie.
Oczywiście zarówno obniżenie jak i podwyższenie sumy ubezpieczenia jest możliwe, tylko jeśli zapis o takiej możliwości widnieje w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Towarzystwa Ubezpieczeniowe dopuszczają zmianę w sumie ubezpieczeniowej raz na rok, dla którego chcemy zmienić sumę ubezpieczenia. Wniosek należy złożyć w placówce lub u agenta ubezpieczeniowego.
Następstwem obniżonej sumy ubezpieczeniowej jest obniżenie składki.
Obawa przed nieopłaceniem składki w terminie nie powinien zniechęcać nas przed wyborem ubezpieczenia. Dlatego warto zabezpieczyć przyszłość swoją i swoich najbliższych, a jeśli nie wiesz gdzie znaleźć najlepszą ofertę, możesz sprawdzić i porównać najlepsze oferty m.in. na ubezpieczenia na życie z www.rankingubezpieczennazycie.pl.