16.06
2021
Kredyt odnawialny – czy warto z niego skorzystać?
To, że coraz więcej rzeczy kupujemy na kredyt nie jest żadnym zaskoczeniem. Uciążliwe jest jednak ciągłe składanie wniosków o raty w różnych punktach i bankach. Rozwiązaniem tego problemu może być kredyt odnawialny. Na czym polega kredyt odnawialny, z czym się wiąże, jakie ma zalety i wady i jak go otrzymać?
Kredyt odnawialny jest coraz popularniejszą formą świadczenia usług finansowych, który mocno związuje kredytobiorcę i kredytodawcę, ale na często korzystnych dla obydwu stron warunkach. Zobacz wszystko, co warto wiedzieć o kredycie odnawialnym!
Na czym polega kredyt odnawialny?
Niekiedy osoby szukające rozwiązań finansowania swoich inwestycji czy produktów zadają sobie pytanie „kredyt odnawialny – co to jest?”. Rzeczywiście, nie każdy słyszał jeszcze o takiej formie kredytów. Otóż bank daje konsumentom pewną pulę środków (np. 5000 złotych). Z tych 5000 złotych możemy korzystać, finansując nasze zakupy.
Oznacza to, że kupując telewizor na raty za 2500 złotych, zostaje nam do wykorzystania jeszcze 2500 złotych na inne rzeczy. Natomiast po spłacie 2500 za telewizor, w puli znów mamy 5000 złotych. W ten sposób zawsze mamy budżet na zakupy i nie musimy za każdym razem składać wniosku o kredyt.
Jak działa kredyt odnawialny przy spłacie?
We wniosku o kredyt odnawialny powinniśmy zaznaczyć, jak często chcemy spłacać nasze zobowiązania. Raty mogą być rozbite np. na 3,5 lub 10 rat. Niekiedy kredyt odnawialny może mieć formę rachunku 0 procent. W takim przypadku raty zdecydowanie będą się nam opłacać, bo nie będziemy wnosić za nie żadnych odsetek.
Po rozłożeniu danego produktu na raty, bank po miesiącu powinien wysłać nam pełne podsumowanie tego, jaką ratę mamy zapłacić oraz jakie saldo na kredycie odnawialnym jeszcze posiadamy. Pamiętajmy o regularnej spłacie rat, bo za opóźnienia naliczane są odsetki karne. Banki, które dają rachunek „na 0 procent” będą wysyłać też drogie monity i wezwania do zapłaty, by zrekompensować sobie finansowanie naszych zakupów.
Zalety i wady kredytu odnawialnego
Taka forma finansowania ma sporo zalet. Zawsze zapewnia nam środki na inwestycje, nie wymaga ciągłej weryfikacji naszych danych przy wnioskach pożyczkowych, umożliwia pełna kontrolę wydatków i finansowanie różnych rzeczy z jednego rachunku ratalnego.
Są jednak również wady – największa to długotrwałe obciążenie kredytowe. Osoby, które np. interesują się kredytem hipotecznym, powinny dokładnie przemyśleć, czy pobieranie kredytu odnawialnego będzie im się opłacać. Może się bowiem okazać, że niewinne z pozoru obciążenie uniemożliwi wzięcie ważnej hipoteki, ponieważ wpłynie na zdolność kredytową.
W każdym innym przypadku kredyt odnawialny będzie dobrą opcją, która nie tylko umożliwia proste finansowanie wielu prywatnych zakupów, ale też kontrolę swoich wydatków ratalnych. Jest też alternatywą dla karty kredytowej, bo w przeciwieństwie do niej – nie musimy płacić za samo posiadanie rachunku odnawialnego, a ewentualnie za zakupione za jego pomocą produkty.