16.06
2021
Kredyt obrotowy dla firm – na czym polega?
Firmy potrzebują ciągłego dostępu do środków finansowych, aby zachować płynność i być konkurencyjnym na rynku. Nie zawsze jednak koszty pokrywane są z wpływów. Sposobem na rozwiązanie kwestii inwestycyjnych może być kredyt obrotowy. Na czym polega takie rozwiązanie i dla kogo jest adresowane?
Z tzw. obrotówki korzysta jeszcze w Polsce niewielki odsetek przedsiębiorców, ale usługa staje się na tyle popularna, że z pewnością udział tego produktu finansowego będzie się zwiększał!
Czym jest kredyt obrotowy?
Kredyt obrotowy dla firmy to produkt finansowy udzielany przez bank. Działa on podobnie do kredytu odnawialnego. Firma otrzymuje pewną pulę środków, którymi może zarządzać w czasie braku środków własnych. Z pieniędzy tych można opłacać pensje dla pracowników, spłacać inne należności lub inwestować w nowe maszyny, urządzenia czy ruchomości i nieruchomości.
Po pobraniu danej kwoty, kredytobiorca zobowiązuje się do jej spłaty. Ta najczęściej odbywa się z wpływów firmy na konto. To oznacza, że przedsiębiorca, który sfinansował wypłaty dla pracowników w wysokości 100 000 złotych przed wpływem od klientów, po wpływie bank zatrzyma środki na poczet spłaty zobowiązania. Sprawa jest bardzo prosta i przejrzysta, a dzięki temu każdy przedsiębiorca z łatwością zrozumie funkcjonowanie kredytu.
Jak odbywa się uruchomienie kredytu obrotowego?
Najczęściej kredyt tego typu ma formę limitu debetowego na koncie firmowym. To w praktyce najłatwiejsza forma, bo automatycznie środki z wpływów pokrywają debet na kredycie. Ważne jest to, że istnieje kilka form wypłaty pieniędzy z kredytu obrotowego. Bank może wypłacić nam je np. w całości (przekazując określoną kwotę na konto), w pewnych partiach (przelewając co miesiąc np. 10 000 złotych) lub ustalając odpowiedni debet na koncie firmowym – wszystko zależy od ustaleń między kredytobiorcą i bankiem.
Jaka może być wysokość takiego kredytu obrotowego? Wszystko zależy tu od kwoty, o której przyznanie wnioskuje firma, ale również jej zdolności kredytowej. Na jej wyliczeniu również opiera się kredyt obrotowy. Na czym polega obliczenie takiej wartości? Analitycy biorą pod uwagę obroty firmy, jej obciążenia, ewentualne zaległości z podatkami czy ZUS, kwestie perspektywiczności biznesu i długość funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Czy warto sięgnąć po taki kredyt?
Kredyt odnawialny może być niskooprocentowaną opcją kredytową, umożliwiającą rozwój firmie. Co ważne, takiego wsparcia udzielają nie tylko banki, ale też instytucje samorządowe czy rządowe jako pomoc publiczna. Kredyty obrotowe gwarantują pełną płynność finansową i ciągły dostęp do środków. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi obawiać się o brak wypłacalności, zastój w interesach przez wstrzymanie inwestycji czy kłopoty z transportem towarów.
Pamiętajmy jednak, że kredyt zawsze będzie obciążał zdolność kredytową firmy. Jeżeli w najbliższym czasie planujemy wziąć większy kredyt inwestycyjny, to lepiej zrezygnować z rachunku obrotowego, żeby nie narazić się na odmowną decyzję naszego banku na etapie wnioskowania o środki finansowe.