Baza artykułów

jak-wziac-pozyczke

Jak wziąć pożyczkę krok po kroku?

Pożyczki online to dziś chyba najszybszy sposób na zdobycie potrzebnej gotówki. Wystarczy wykonać tylko kilka prostych kroków. Zobacz jakich!

Krok 1 – Określenie parametrów pożyczki

Na samym początku określ jaka pożyczka cię interesuje oraz na jak długo potrzebujesz pieniędzy. Pamiętaj, aby pożyczaną kwotę dopasować do swoich realnych możliwości finansowych. Nie pożyczaj więc więcej niż wynosi np. twoja miesięczna wypłata. Takiego długu po pierwsze nie spłacisz w ciągu miesiąca, a po drugie przez ten czas musisz też za coś żyć. Jeśli potrzebujesz dłuższego okresu spłaty wybierz pożyczkę ratalną. Taka opcja wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami. Sprawdź, czy cię na nie stać!

Krok 2 – Porównanie ofert

Kiedy będziesz już wiedział czego chcesz, poszukaj pożyczkodawcy, który może ci to dać. Na rynku pozabankowym z pewnością znajdziesz wiele firm, które zaoferują ci potrzebną pożyczkę. Ich oferty różnić się jednak będą kosztami. Choć zmiany wprowadzone przez tzw. nową ustawę antylichwiarską określiły maksymalny limit cen pożyczek, koszty w poszczególnych instytucjach mogą różnić się o parę złotych. Choć to niewiele, nie warto przepłacać za coś, co możesz mieć taniej.

Porównując oferty nie patrz jednak wyłącznie na koszty. Sprawdź także, jak długo czeka się na rozpatrzenie wniosku w danej firmie i jak szybko wypłaca ona pieniądze.

Krok 3 – Wybór pożyczkodawcy i złożenie wniosku

Na podstawie przeprowadzonego wcześniej porównania wybierz firmę, która spełnia wszystkie (lub prawie wszystkie) twoje kryteria, a następnie przejdź do złożenia wniosku. Wystarczy, że klikniesz w pole “Złóż wniosek” zamieszczone na stronie internetowej pożyczkodawcy. System poprosi cię o podanie danych osobowych oraz innych wymaganych informacji, np. o wysokości twojego dochodu. Kiedy wypełnisz wszystkie rubryki wniosku, kliknij przycisk, który zatwierdzi proces przesłania go do firmy pożyczkowej. Złożenie wniosku to jednak jeszcze nie wszystko.

Krok 4 – Weryfikacja tożsamości

Aby firma pożyczkowa mogła rozpatrzyć twoje podanie, musisz zweryfikować swoją tożsamość. Firmy pozabankowe uznają dwie formy takiej weryfikacji: albo przelew bankowy w postaci 1 grosza albo skorzystanie z aplikacji weryfikacyjnych. Dzięki temu mogą sprawdzić czy twoje dane personalne posiadane przez bank zgadzają się z tym, co podałeś we wniosku. Jeśli są one zgodne, twoja tożsamość zostanie zweryfikowana pozytywnie, a pożyczkodawca zyska pewność, że nie podszywasz się pod nikogo i rzeczywiście jesteś tą osobą, która potrzebuje pożyczki.

Im szybciej potwierdzisz swoją tożsamość, tym sprawniej firma rozpatrzy twój wniosek i wypłaci ci pożyczkę.

Krok 5 – Odbiór pożyczki

Jeśli firma pożyczkowa zaakceptuje twój wniosek, przelew pieniędzy na twój rachunek nastąpi zgodnie z polityką firmy. Czasem będzie to piętnaście minut od wydania pozytywnej decyzji, a czasami trochę później. Sprawdź w regulaminie, jaki czas na przelew zastrzega sobie firma pożyczkowa. O tym, jak szybko pożyczka znajdzie się na twoim koncie, decydują także sesje banku, w którym masz konto. Niestety, w przypadku firm internetowych pożyczki nie możesz odebrać osobiście, dlatego czasami będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na pieniądze.