Baza artykułów

Rodzaje kredytów bankowych

Rodzaje kredytów bankowych – Jaki wybrać? – Lista

Samo podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu nie jest równoznaczne z końcem porównywania za i przeciw. W następnej kolejności pojawia się bowiem konieczność zdecydowania o rodzaju kredytu. Wraz z potrzebami kredytobiorców rośnie także liczba rodzajów kredytów bankowych. Choć lista, która je mieści, jest naprawdę długa, warto zapoznać się z tymi podstawowymi, po które klienci banków sięgają najczęściej. O jakich kredytach mowa?

Rodzaje kredytów bankowych – główny podział

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że o udzielenie kredytu starają się nie tylko osoby prywatne. Główny podział jeśli chodzi o kredyty bankowe, dotyczy więc kredytobiorców. Pożyczka może zostać udzielona osobie prywatnej lub firmie.

Rodzaje kredytów bankowych dla firm

W przypadku przedsiębiorstw możemy wyróżnić nieco mniej rodzajów kredytów niż dla osób prywatnych. Są nimi:

  • kredyt obrotowy – finansujący aktualne wydatki firmy,
  • kredyt inwestycyjny – finansujący inwestycje, będący znacznie wyższy od kredytu obrotowego.

Rodzaje kredytów bankowych dla osób prywatnych

Odwiedzając placówkę bankową po podjęciu decyzji o zaciągnięciu kredytu, możemy spotkać się z różnymi jego rodzajami. Różnice pomiędzy nimi wynikają najczęściej z ich przeznaczenia. Do najczęściej wybieranych należy:

  • kredyt gotówkowy – zaspokajający aktualne potrzeby kredytobiorcy. W jego przypadku nie ma znaczenia, na co zostaną przeznaczone pożyczone środki. To, co zostanie za nie kupione, uzależnione jest od naszych potrzeb, a także wysokości kapitału, który został nam udzielony. Umowa nie zawiera w sobie celu, dla którego kredyt ma zostać zaciągnięty;
  • kredyt hipoteczny – obejmujący wszystkie kredyty zabezpieczone hipoteką. Najczęściej po tego rodzaju pożyczkę sięgamy w celu zakupu mieszkania, budowy domu, zakupu działki czy lokalu pod wynajem. Kapitał udzielony przez bank jest znacznie wyższy niż w przypadku kredytu gotówkowego;
  • kredyt ratalny – udzielany w punktach sprzedaży podczas dokonywania zakupu (najczęściej sprzętu AGD i RTV). Kredyt ratalny zostaje udzielony osobom, które mają zabezpieczenie w formie comiesięcznych zarobków;
  • kredyt odnawialny – udzielany posiadaczom rachunku bankowego. Bank narzuca w umowie limit kredytu, którego właściciel konta nie może przekroczyć. W praktyce wygląda to tak, że możemy wydać więcej środków niż posiadamy na swoim koncie bankowym. Kiedy wpływają na nie pieniądze, zadłużenie zmniejsza się o ustaloną sumę.

Podobnym sposobem na uzyskanie mniejszej gotówki jest posiadanie karty kredytowej, na którą zostaje nałożony konkretny limit. Warto mieć jednak na uwadze, że nie jest to rozwiązanie skierowane dla osób, które nie radzą sobie dobrze z budżetem domowym. W ten sposób łatwo wpaść w niepotrzebne zadłużenia.