Baza artykułów

młodzi ludzie

OC dla młodych kierowców – co wpływa na cenę?

Zdanie egzaminu na prawo jazdy oraz kupienie pierwszego, własnego samochodu to dla młodego kierowcy powód do dumy. Niestety świeżo upieczony właściciel auta musi także zmierzyć się z koniecznością uiszczenia obowiązkowych opłat. Składają się na nie m.in. koszt rejestracji samochodu, ale także ubezpieczenia OC. Szczególnie w tym drugim przypadku będzie musiał głębiej zajrzeć do portfela.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Jeżeli chodzi o OC, żaden kierowca nie ma taryfy ulgowej. Przepisy jasno wskazują, że polisie tej muszą podlegać wszystkie zarejestrowane pojazdy – samochody osobowe, ciężarówki, a także motocykle. Ponadto, jeżeli nie zadba się o opłacenie składki, trzeba się liczyć z wysokimi karami pieniężnymi.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla pojazdów zostało wprowadzone po to, aby kierowca, który spowoduje wypadek, nie musiał pokrywać często bardzo wysokich kosztów wyrządzonej szkody z własnej kieszeni. Obowiązek ten przejmuje na siebie towarzystwo ubezpieczeniowe.

Cena ubezpieczenia OC jest zwykle niemiłym zaskoczeniem dla młodych kierowców. W porównaniu do kosztów, które muszą ponieść osoby w starszym wieku, są one o wiele wyższe. Dlaczego właśnie nowicjusze w jeździe za kółkiem są postawieni w tak niekorzystnej sytuacji?

Jakie czynniki kształtują ceny OC dla młodych kierowców?

W Polsce prawo jazdy może otrzymać każda osoba, która ukończyła 18. rok życia. W związku z tym może też kupić ona własny samochód. Jednak to osoby w przedziale wiekowym 18-25 lat płacą za OC najwięcej.

Jak pokazują statystyki, właśnie najmłodsi musieli płacić w I półroczu 2019 roku najwięcej za tę obowiązkową polisę. Średnia cena OC wynosiła dla nich aż 1575 zł. Mimo tego młodzi kierowcy zapłacili za ubezpieczenie 16,7% mniej w stosunku do 2018 roku. Nie zmienia to faktu, że polisa kosztowała ich niemal 1000 zł więcej niż kierowców po 50. roku życia.

Dla wielu osób taki sposób wyliczenia składki jest całkowicie niezrozumiały. Dlatego trzeba być świadomym tego, że firmy ubezpieczeniowe określają cenę za OC na podstawie własnych kryteriów, które wynikają z analizy danych statystycznych. Przyglądają się one zwłaszcza temu, kto najczęściej jest sprawcą wypadku. Na koszt polisy dla młodego kierowcy wpływa:

  • jego wiek i doświadczenie – młody wiek oznacza zwykle mniejsze doświadczenie za kierownicą, a co za tym idzie, większe ryzyko spowodowania wypadku. Trudno nie zgodzić się z faktem, że osoba z wieloletnim stażem lepiej radzi sobie na drodze niż ten, kto ma prawo jazdy od kilku miesięcy
  • stan cywilny – osoby przed i po dwudziestym roku życia to często single. Firmy ubezpieczeniowe ustalają wyższe składki dla kawalerów i panien
  • dzieci – młody kierowca jest zwykle osoba bezdzietną. Fakt ten nie działa korzystnie na cenę za OC. Im właściciel auta ma więcej dzieci, tym zapłaci mniej za to ubezpieczenie.

Ponadto cena za OC zależy od modelu i marki samochodu, a nawet od jego przebiegu. Oprócz tego znaczenie ma również miejsce zamieszkania kierowcy. W 2019 roku najniższe składki były wyliczane dla właścicieli aut z województwa podkarpackiego, a najwyższe dla tych z województwa pomorskiego.

Czy młodzi kierowcy są skazani na wysokie koszty OC?

Nieuniknione jest to, że składka ubezpieczenia OC dla najmłodszych kierowców będzie dosyć wysoka, biorąc pod uwagę ofertę większości firm. Jednak niektóre z nich wychodzą naprzeciw potrzebom tej grupy wiekowej.

Więcej o propozycjach ubezpieczycieli dla młodych kierowców można przeczytać na stronie https://rankomat.pl/samochod/gdzie-tanie-oc-dla-mlodego-kierwocy-ranking.

Najmłodsi właściciele samochodów powinni przyjrzeć się ofercie ubezpieczycieli takich jak You Can Drive, Aviva czy Allianz. Cena OC może być tam dla nich o wiele niższa niż w innych firmach. Ponadto zawsze warto przeprowadzić dokładny research na własną rękę –  sprawdź kalkulator oc ac na rankomat.pl i znajdź polisę oc tańszą o połowę.