Baza artykułów

Limit debetowy

Limit debetowy – co to jest?

Na limit debetowy decyduje się coraz więcej posiadaczy kont bankowych. Jest to doskonały sposób na uzyskanie środków w momencie, gdy zetknęliśmy się z nagłym wydatkiem. Limit debetowy ma znaczącą przewagę nad kartami kredytowymi, jednak nie zawsze okaże się lepszy. Kiedy więc warto pomyśleć o limicie debetowym? Czym tak właściwie on jest?

Co to jest limit debetowy?

Zastanawiasz się, co to jest limit debetowy? Pojęcie to obiło się Ci kiedyś o uszy, jednak nie wiesz, na czym on dokładnie polega? Spieszymy z pomocą w wytłumaczeniu pojęcia. Limit debetowy to nic innego, jak możliwość wykorzystania większej kwoty pieniędzy niż aktualnie posiadamy na swoim koncie. W przypadku niektórych ofert bankowych limit debetowy uzyskujemy już na starcie. Zazwyczaj jednak konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku.

Limit debetowy należy spłacić do 30 dni od momentu skorzystania lub przed wyznaczonym w umowie konkretnym dniem miesiąca. Kiedy uregulujemy zobowiązanie, ponownie możemy z niego skorzystać. Co najważniejsze limit debetowy na naszym koncie zostaje spłacany w momencie, gdy na rachunek trafia wpłata gotówki np. wynagrodzenie za pracę.

Co składa się na koszty debetu?

Jak każdy produkt bankowy, także limit debetowy oznacza konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. W niektórych bankach za przyznanie debetu poniesiemy dodatkową opłatę, inne usługę tę oferują bezpłatnie. Nie unikniemy jednak kosztów takich jak: prowizja oraz odsetki. W przypadku niewywiązywania się ze zobowiązań musimy liczyć się także z odsetkami karnymi i kosztami windykacyjnymi. Oprócz tego musimy liczyć się z pogorszeniem zdolności kredytowej i pojawieniem się informacji o zadłużeniu w BIKu.

Istotne są same odsetki, które naliczane są od sumy, którą rzeczywiście wykorzystaliśmy, a nie od tej, która została nam przyznana w ramach debetu.

Limit debetowy – komu przysługuje?

Choć kwoty limitów debetowych nie opiewają na duże sumy, tego rodzaju forma pomocy finansowej skierowana jest do osób, które posiadają zdolność kredytową i mieszkają w Polsce. Bank bierze również pod uwagę nasze źródło dochodów (osobom bezrobotnym nie zostanie przyznany limit debetowy). Oprócz sytuacji, w której limit debetowy zostaje przyznany przy otwarciu rachunku, aby go uzyskać, należy złożyć wniosek. Można to zrobić na dowolny sposób – odwiedzając oddział banku, dzwoniąc na infolinię lub wybierając odpowiednie opcje w aplikacji mobilnej czy w bankowości elektronicznej.

Co potrzebujesz do wniosku o debet?

Pracownik banku może wymagać od Ciebie nie tylko wniosku, ale również innych dodatkowych dokumentów. Najczęściej są nimi:

  • dowód tożsamości,
  • informacja o zarobkach,
  • informacja o innych zobowiązaniach.

W przypadku klientów firmowych konieczne będzie także przedstawienie zaświadczenia z ZUS/US lub KRUS.

Limit debetowy – jak wyłączyć?

Wyłączenie limitu debetowego jest prostym zadaniem. Jeśli zobowiązanie zostało w pełni pokryte, usługę tę możemy wyłączyć przy użyciu aplikacji czy bankowości elektronicznej. Możemy także odwiedzić placówkę banku lub zadzwonić na infolinię.